Historia Krawata (+Film)

Kluczowy dla tradycyjnej męskiej elegancji, w połowie ubiegłego wieku usunął się w cień, by na poczatku obecnego millenium triumfalnie powrócić. Różnorodny i niedoceniany – krawat.

1Krawaty w wersji rzymskiej

Osoby interesujące się historią męskiego ubioru nie zdziwi fakt, że krawat, jak i dziesiątki innych rozwiązań, wywodzi się z ubioru militarnego. Badacze umiejscawiają powstanie protoplastów współczesnych krawatów w czasach starożytnych, zazwyczaj w dwóch ośrodkach: starożytnym Rzymie oraz Chinach. Poświadczają to wizerunki pierwszych krawaciarzy uwiecznione na kolumnie Trajana oraz posągach terakotowej armii. Pierwsze krawaty formą przypominały szale, wykonane były z wełny bądź jedwabiu i służyły ochronie żołnierskiej szyi przed nieprzyjaznymi warunkami atmosferycznymi. Rozwiązanie szybko zdobyło popularność także wśród cywili, co nie było w smak Horacemu, który pisał o noszących krawaty modnisiach jako o „chorowitych i zniewieściałych”. Wtórował mu społeczny konwenans, efektem czego krawaty nie przyjęły się na gruncie powszechnej mody. Zrobią to dopiero kilkanaście wieków później.

2Jak i chińskiej

 Wraz z rozpoczęciem wojny trzydziestoletniej na zachód europy przybyły ze wschodu najemne oddziały, które wspierały w boju walczące strony. Jedną z najbardziej malowniczych grup byli sprzymierzeni z francuzami chorwaci, którzy dla odróżnienia się od swoich mocodawców zawiązywali pod swoimi szyjami kolorowe chusty. Choć źródła są w tym względzie rozbieżne, to prawdopodobnie od narodowości bałkańskich wojowników (z fr. Croate) krawat wziął swoją nazwę. Styl szybko spodobał się francuskim estetom (wraz z królem słońce ludwikiem XIV, który na swym dworze zatrudnił nawet specjalnego krawatiera, którego zadaniem było nie tylko wiązanie krawatów, ale także pozyskiwanie tych najpiękniejszych).

3„Typowy” Chorwat z okresu Wojny Trzydziestoletniej

Na przestrzeni kolejnych dekad jego forma nieznacznie się zmieniała, przełomem okazał się rok 1926, kiedy to nowjorski krawiec Jesse langsdorf opracował technikę ukośnego cięcia materiału co, przy zastosowaniu trzech kawałków, a nie jak dotąd jednego, pozwoliło nadać krawatowi większą elastyczność. Taki nowoczesny krawat nie tylko łatwiej się wiązał, ale także o wiele mniej odkształcał się podczas noszenia. Nowy wzór zawojował elegancką scenę i króluje nań po dziś dzień.

5Jesse Langsdorf w zaprojektowanym przez siebie, nowym wzorze krawata.

O ile wspomniane przeze mnie wcześniej starożytne krawaty miały uzasadnienie praktyczne, o tyle jego późniejsze wersje służyły, i służą do dziś, celom estetycznym. Militarna proweniencja sprawiła, że stał się on wizualną reprezentacją archetypicznie męskiej siły i niezależności. Noszenie krawata jasno wskazywało na status noszącego, który, będąc wyłączonym z grupy pracowników fizycznych, oddany był służbie np. w charakterze urzędnika czy pracownika korporacji. Na gruncie krawatowego znaczenia wypowiadała się także psychoanaliza, konotując go fallicznie, jako powtórzenie i wzmocnienie męskości.

6Z. Freud pozujący do popiersia w dość szerokim fantazyjnym krawacie, korespondującym z objętością klap marynarki.

Nadchodzi czas wakacji od uczelni, efektem czego powinienem mieć nieco więcej czasu na zwiększenie blogowej aktywności. Pierwszy krok został już wykonany , gdyż, zgodnie z tytułową zapowiedzią, mam dla Was film, w którym, oprócz przedstawionej powyżej historii krawata, znajdziecie informacje na temat jego poszczególnych rodzajów. Jestem ogromnie ciekaw, co sądzicie o takiej formie filmu, jak również otwarty na propozycje w sprawie tematyki kolejnych odcinków, sposobów ujęcia tematu i aspektów technicznych (np. długość filmu). Jeśli wszystko pójdzie po mojej myśli, to filmy staną się regularnym wzbogaceniem blogowych treści 🙂

11377971_1460534270924003_283635515_nNajlepsza realizatorska ekipa w pełnym skupieniu podczas pracy 🙂 (źródło: Mój Instagram)

 Źródła grafik:
http://pewienpan.blogspot.com/
http://komonews.com
http://www.complex.com/

15 myśli nt. „Historia Krawata (+Film)”

 1. Super filmik. Właśnie mam zajawkę na krawaty 🙂 Aż mi łezka pociekła w trakcie oglądania, a nawet dwie 🙂 No właśnie jak to jest ma być jedna czy dwie łezki pod węzłem?

 2. Dobry pomysł z tym filmem. Dzięki temu można zobaczyć, to o czym piszesz, w akcji i lepiej zrozumieć pewne rzeczy. Dla osób zaczynających przygodę z męska elegancją to dobra trampolina.
  Myśle, ze warto w opowieści o historii umieścić obrazy i ilustracje na samym filmie (a nie tylko w artykule na blogu), aby widz widział o czym mówisz, a nie tylko oglądał prezentera. Dzięki temu przekaz Video bedzie pełniejszy oraz niezależny, zwłaszcza dla tych, którzy po prostu subskrybują kanał na YT.
  Ogólnie mówiąc bardzo pozytywnie. Fajne przerywniki (chociaż nie wiem czy dźwięk nie powinien być mniej przerażający). 🙂

  1. Obrazy miały być, ale przez moje niedopatrzenie nie dosłałem ich Rafałowi i ostatecznie film poszedł bez nich. Przy okazji kolejnych na pewno już się pojawią 🙂

   Dzięki za opinię i pozdrawiam! 🙂

 3. a może jakiś poradnik odnośnie dbania o buty na skórzanej podeszwie, rozpoznawania stopnia zużycia i kiedy jest czas na podzelowanie?
  Na żadnym z obserwowanych przeze mnie blogów nie został dostatecznie dobrze zgłębiony ten temat, a jestem na prawdę ciekawy jak zajmować się butami na skórze 🙂

  Pozdrawiam,
  Damian

 4. 1. Freudowi wszystko kojarzyło się fallicznie :)…
  2. Surówka jedwabna to inaczej szantung, tak?
  3. Dlaczego rozpiąłeś dwurzędówkę?

  1. Szukałem w internecie i z tego szukania wyszło, że to chyba nie to samo. Dwurzędówkę rozpinam ze względów praktycznych, przy siedzeniu jest niewygodna, gdy jest zapięta 🙂

 5. Skarbnica wiedzy na temat krawatów, gratuluję świetnej roboty, ciekawy motaż! Powiedziałeś o szczegółach większości tkanin z których zrobione są prezentowane przez Ciebie krawaty, natomiast ciekaw jestem z jakiego gatunku jedwabiu wykonany jest krawat tradycyjny oraz self-tipped, a także z jakiej wełny jest krawat wełniany. Posiadasz wiedzę na ten temat?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.